Α1 Μπάσκετ Ανδρών: Έχασε στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας ο Χαρίλαος από τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας στη φετινή Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 88-82 στο Αγρίνιο του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ για τη 10η αγωνιστική.

• Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-2. Από την πλευρά τους οι νεοφώτιστοι με την έβδομη σερί ήττα τους υποχώρησαν στο 3-7.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο ανοίγοντας τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και παρά την αντεπίθεση του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ στο φινάλε έφτασαν στην πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League.

Ο Αγκμπελέσε ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους και 9 ασίστ και Γιάννης Αθηναίου με 13 πόντους 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ ο Τσαντ Μπράουν τελείωσε με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ντεβόντε Γκριν προσέθεσε άλλους 16. Ο Τόντρικ Γκότσερ στο πρώτο του παιχνίδι με τα χρώματα των νεοφώτιστων είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα στον Μπράουν και προηγήθηκαν με 8-4 όμως ο Προμηθέας με τους Αγκμπελέσε και Δημήτρη Αγραβάνη ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπέρασαν με 11-10 και στη συνέχεια με τον Αθηναίου με 16-12. Το Μεσολόγγι όμως ισοφάρισε σε 18-18 με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πατρινούς να προηγούνται με 20-18.

Μπράουν και Γκότσερ έβαλαν και πάλι το Μεσολόγγι μπροστά στο σκορ με 22-20 όμως ο Προμηθέας με πέντε πόντους του Τζεράι Γκραντ έτγρεξε σερί 7-0 και προσπέρασε με 27-22 στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να βρίσκεται σε απόσταση ενός σουτ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-39.

Ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις στον πάγκο του και αυτό φάνηκε στην τρίτη περίοδο. Με ένα γρήγορο επιμέρους 11-2 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Γιαννόπουλο να διαμορφώνει με τρίποντο το 50-39 στο 33′. Τρία λεπτά αργότερα η διαφορά έφτασε στο +12 για τους φιλοξενούμενους που παρότι είδαν το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ να μειώνει έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων (53-62).

Η διαφορά αυτή συντηρήθηκε ως και τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ενώ ο Αγκμπελέσε την έστειλε στη μέγιστη τιμή της τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε κάνοντας το 66-80. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και μείωσαν σε 77-84 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Ωστόσο τα τέσσερα άστοχα σουτ τους -μετά από τρία επιθετικά ριμπάουντ- δεν τους έφεραν πιο κοντά στο σκορ με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να συντηρεί τη διαφορά ασφαλείας και να φτάνει στην επικράτηση με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88.