Α1 Μπάσκετ Ανδρών: Επιβλητική η Α.Ε.Κ. απέναντι στο Μεσολόγγι

Η Α.Ε.Κ. επέστρεψε στην Stoiximan Basket League μετά από ένα μήνα αποχής λόγω της διακοπής του Πρωταθλήματος και της αναβολής της συνάντησης της με τον Προμηθέα στην Πάτρα λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, με εντυπωσιακό τρόπο και εμφατική νίκη στο Ο.Α.Κ.Α. επί του Μεσολογγίου BAXI (98-76).

• Η Ένωση κυριάρχησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο (27-24) με ηγέτη τον Ντάριλ Μέικον, που σκόραρε 20 πόντους με 8/12 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 5 ασίστ, και πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα. Η Α.Ε.Κ. τελείωσε το ματς με 16/31 τρίποντα .

Οι γηπεδούχοι, επίσης, πήραν 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους «νεοφώτιστους» στην Stoiximan Basket League (17-8). Τον Μέικον σε απόδοση ακολούθήσαν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, που πέτυχε 12 πόντους με 3/4 τρίποντα και ο Δημήτρης Κατσίβελης, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους με 2/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Τόντρικ Γκότσερ με 14 πόντους με 4/8 σουτ εντός πεδιάς και 3 ασίστ προσπάθησε περισσότερο από το Μεσολόγγι Baxi.

Με 6 πόντους του Γκότσερ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-3 της Α.Ε.Κ. στα πρώτα 3’ και 35’’ της συνάντησης, αλλά γρήγορα η Ένωση με τους Μέικον, Κατσίβελη ισορρόπησε την κατάσταση και με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη 20’’ πριν την λήξη τελείωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (27-24).

Με τους Κιθ Λάνγκφορντ, Ματ Λοτζέσκι και Μάρκους Σλότερ να παίρνουν στην… σκυτάλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Α.Ε.Κ. ανέβασε την διαφορά στους 13 (45-32) λίγο μετά το 17’.

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με έξι πόντους του Ρογκαβόπουλου και δύο σερί τρίποντα τους Μόουζες Κίνγκσλεϊ, Κατσίβελη ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 18 πόντων (69-51) στο 25’.

Η Α.Ε.Κ. …πάτησε γκάζι στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου και με τρία τρίποντα των Γιόνας Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Λίνου Χρυσικόπουλου προηγήθηκε με διαφορά 30 πόντων (93-63) με 4’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 76-60, 98-76.