Basket League: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το Χαρίλαο Τρικούπη

Μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα του Μεσολογγίου στη Ρόδο, και πρώτη εκτός έδρας νίκη στη Basket League.

• Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, πιέζοντας στην άμυνα αλλά με νευρικές και άστοχες τελικές προσπάθειες. Το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα με τον Κολοσσό να περνάει μπροστά με +5 με ένα σερί 5-0 στο κλείσιμο του 1ου δεκαλέπτου.

Συγκεντρωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά και πέρασαν μπροστά με κλέψιμο και τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Χατζηνικόλα.

Η ομάδα βρήκε ρυθμό στη συνέχεια και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, έφτασαν στο +11 στο ημίχρονο.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι η ομάδα διαχειρίστηκε τη διαφορά (η οποία έφτασε και στο +17) και με τη βοήθεια της ευστοχίας από τη γραμμή των τριών πόντων η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασε σε ένα μεγάλο διπλό.

Πρώτος σκόρερ ο Γκριν με 21 πόντους και 5-7 τρίποντα ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο Χατζηνικόλας με 9 πόντους 3/3 τρίποντα και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-37, 41-54, 66-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Σώμος-Τζιοπάνος Ν.

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Άρτις 11, Κάντερ 15, Μπιλλής 2, Ζάρας 8, Γκόινς 8, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 7, Λάιλ 13, Αρσενόπουλος, Τούμπα 2

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Γκριν 21, Φέργκιουσον 8, Αγραβάνης 13, Αμάρντι 12, Μπράουν 8, Λάνγκφορντ 3, Σαχπατζίδης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 9, Γράβας 3, Μάθις