Ο Δήμος Ι.Π. Μεσολογγίου διοργανώνει συναυλία Κλασικής μουσικής στο Μουσείο Άλατος
Κάτω από τον έναστρο Μεσολογγίτικο ουρανό το Σάββατο, 22 Ιουλίου 2023 και ώρα 9:00 το βράδυ στο Μουσείο Άλατος θα λάβει χώρα μια μοναδική συναυλία Κλασικής Μουσικής.
Η εκδήλωση παρουσιάζει ένα μοναδικό πρόγραμμα με δύο εμβληματικά έργα των Dvorak και Weber, το “αμερικάνικο” κουαρτέτο εγχόρδων και το κουιντέτο κλαρινέτου αντίστοιχα.
Η συναυλία θα φέρει μαζί μουσικούς από διάφορα μέρη του κόσμου: Ο Ηλίας Λιβιεράτος, κορυφαίος βιολίστας της ΚΟΑ και ο Τιμόθεος Γαβριηλίδης Πέτριν επίσης κορυφαίος τσελίστας της ΚΟΑ μαζί με την Ελεάννα Στράτου και τον Αλέξανδρο Γαβριηλίδη -Πέτριν στα βιολιά. Με το Κλαρινέτο της η KarinDornbusch, αναγνωρισμένη μουσικός από τη Σουηδία, θα προσδώσει στη συναυλία μιαδιεθνή πινελιά.
Την εκδήλωση διοργανώνουν ο Δήμος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου και το Πνευματικό του Κέντρο με την υποστήριξη του Αρχαιολογικού Ινστιτούτου Σουηδίας στην Αθήνα και της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών.
Η Είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.
Σχετικά Άρθρα
Ο Παν. Μάργαρης στον Antenna Star: «Επιστρέφω στο Αγρίνιο μετά από μερικούς μήνες» (Ηχητικό)
Ο Χρ. Θηβαίος στον Antenna Star: Έχουμε δώσει όμορφες παραστάσεις στο υπέροχο Αγρίνιο (Ηχητικό)
Η Χριστίνα Μπαλάσκα στον Antenna Star 103.5 για το 37ο Συνέδριο Ο.Κ.Λ.Ε. (Ηχητικό)