Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας χρηματοδοτεί με το συνολικό πόσο των 2.550.000 ευρώ από το Περιφερειακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης τον Δήμο Αμφιλοχίας για την ανάπλαση της εισόδου της πόλης.
- Ειδικότερα η Διεύθυνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού εξέδωσε πρόσκληση με τίτλο: «Διαμόρφωση δυτικής ακτογραμμής & κατασκευή πεζοδρόμου στην Τοπική Κοινότητα Αμφιλοχίας».
Το έργο προβλέπει την ανάπλαση στην δυτική είσοδο της Αμφιλοχίας για την κατασκευή πεζόδρομου και χώρων πρασίνου κατά μήκος της δυτικής ακτογραμμής με κατεύθυνση τον άξονα Αμφιλοχία – Βόνιτσα που εκτείνεται σε μήκος 3.000 περίπου μέτρων.
Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, προσηλωμένη στο στόχο για καλύτερη και ποιοτικότερη πρόσβαση στις πόλεις, αλλά και με αναπλάσεις που βελτιώνουν την καθημερινότητα των πολιτών, διανύοντας μεγάλο διάστημα για την ωρίμανση της παρέμβασης, συνδράμει με όλες τις δυνάμεις της στην υλοποίηση ενός έργου ανάπλασης που θα αναβαθμίσει ουσιαστικά την πόλη της Αμφιλοχίας.
Σχετικά Άρθρα
Στον Antenna Star 103.5 ο Λίνος Μπλέτσας για τις Ενεργειακές Κοινότητες της Περιφέρειας (Ηχητικό)
Η Άννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους στον Antenna Star 103.5: «Την επιτυχία τη μετράμε στον δρόμο» (Ηχητικό)
Αλέξανδρος Τσουβέλας: Στον Antenna Star 103.5 με τις δικές του «Αλήθειες» (Ηχητικό)