SL1: Παναιτωλικός (1 – 1) Π.Α.Σ. Γιάννινα (Photos)

«Χτύπησε στο φινάλε» και πήρε την μπουκιά από το στόμα του Παναιτωλικού ο ΠΑΣ Γιάννινα!

• Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έμεναν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα, ο Ντουάρτε έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου στο 82′, με το σύνολο του Θανάση Στάικου να μην έχει πει την τελευταία του λέξη και να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα με τον Εραμούσπε, φεύγοντας από την πόλη της Αιτωλοακαρνανίας με έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

Στην 8η θέση με 20 βαθμούς παρέμεινε ο Παναιτωλικός, ο οποίος αγνοεί τη νίκη στα τρεις τελευταίες αναμετρήσεις του. Μία θέση πιο κάτω, με δύο λιγότερους ο ΠΑΣ, που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Το ματς

Φουριόζοι μπήκαν στην αναμέτρηση οι παίκτες του Παναιτωλικού, με τον Σενγκέλια να πιάνει ένα ωραίο βολέ εν κινήσει από σέντρα του Χουχούμη στο 2’, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο οι προσπάθειες των Τζίνο (15’) και Μπάλαν (28’) δεν είχαν αποτέλεσμα. Η ομάδα του Αναστασίου είχε και αυτή δύο ευκαιρίες, αλλά τα σουτ τον Χουχούμη (17’) και Σενγκέλια (33’) δεν βρήκαν στόχο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, το σουτ του Ριένστρα ήταν πολύ άστοχος και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στον ΠΑΣ, με τον Καραχάλιο να πιάνει ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο 56’ και τον Ανέστη να κάνει όμορφη επέμβαση.

Ο Καρέλης απείλησε δις μέσα σε δύο λεπτά, αλλά οι προσπάθειες του ήταν άστοχες. Αρχικά, στο 61’ το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά δίπλα από το δοκάρι του Τσιντώτα, ενώ στο 62’ στο βολέ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κατέληξε πολύ πλανω από την εστία.

Στο 76’ και μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Μπάλαν βρέθηκε απέναντι στον Ανέστη, με τον Ελλήνα τερματοφύλακα να κάνει μια σωτήρια επέμβαση.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελειώσει ισόπαλο, στο 82ο λεπτό ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο ΠΑΣ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 89’ και μετά από εξαιρετική σέντρα του Σόρια, ο Εραμούσπε νίκησε τον Λάρσον στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον ΠΑΣ!

Στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός έψαξε το γκολ της νίκης, χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

22:21
Τέλος στο ματς! Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στο 1-1 για την 19η αγωνιστική της Super League.
22:19
3 Λεπτά ο έξτρα χρόνος τα διανύουμε.
22:17
89′ Γκοοολ για τον ΠΑΣ! Μετά από εξαιρετική σέντρα του Σόρια, ο Εραμούσπε νίκησε τον Λάρσον στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον ΠΑΣ!
22:16
88′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Χατζηθεοδωρίσης παίρνει τη θέση του Σένγκελια.
22:13
Προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης ο ΠΑΣ.
22:09
82′ Γκοοολ για τον Παναιτωλικό! Μετά από βαθύ γέμισμα, ο Πέδρο πήρε την κεφαλιά, ο Μπουζούκης άφησε ωραία την μπάλα και ο Ντουάρτε με ωραίο βολέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-0 για την ομάδα του Αγρινίου!
22:09
81′ Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικός: Ζοάο Πέδρο και Ντουάρτε στις θέσεις των Μόρσεϊ Καρέλη.
22:08
81′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Σταματέλοπουλος στη θέση του Μπάλαν που έχει πρόβλημα.
22:06
Σηκώθηκαν και οι δύο. Το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.
22:06
Μπάλαν και Ανέστης βρίσκονται στο έδαφος, καθώς συγκρούστηκαν.
22:04
76′ Σωτήρια επέμβαση του Ανέστη σε πλασέ του Μπάλαν από κοντά
22:02
74′ Προσπάθησε να μπει στην περιοχή του ΠΑΣ ο Μπουζούκης, αλλά άνοιξε αρκετά το κοντρόλ και έχασε την μπάλα.
21:59
72′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Μπουζούκης στη θέση του Κολοβού
21:59
71′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Νίνης παίρνει τη θέση του Ριένστρα
21:57
69′ Κίτρινη κάρτα στον Εραμούσπε για φάουλ στον Ντίας
21:55
67′ Κίτρινη κάρτα στον Τζίνο για σκληρό φάουλ στον Μάρτενσον.
21:50
62′ Σουτ του Καρέλη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα ψηλά.

21:49
62′ Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Παναιτωλικό.

21:49
61′ Διαγώνιο σουτ του Καρέλη εντός περιοχής, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Τσιντώτα.
21:48
Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι ο ΠΑΣ στα τελευταία λεπτά.
21:44
56′ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, ωραία επέμβαση του Ανέστη.
21:40
52′ Σουτ του Χουχούμη, κοντράρει στα σώματα.
21:38
Ο Παναιτωλικός έχει μπει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

21:35

47′ Διώχνουν έγκαιρα οι παίκτες του ΠΑΣ, πριν προλάβει να γίνει επικίνδυνος ο Μόρσεϊ.

21:33
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε. Στη σέντρα ο Παναιτωλικός.
21:32
45′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Μάρτενσον περνά στη θέση του Μλάντεν.
21:32
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

Πολύ όμορφη στιγμή στο παιχνίδι, όταν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, οι οπαδοί χειροκρότησαν στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Η διοργανώτρια αρχή έκανε γνωστό πως τόσο η 19η όσο και η 20η αγωνιστική είναι αφιερωμένες στη μνήμη του Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε πέρσι.

Στο παιχνίδι του Παναιτωλικού με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο 19ο λεπτό, τα μάτριξ έδειξαν τη φωτογραφία του αδικοχαμένου παιδιού, με τους οπαδούς να χειροκροτούν στη μνήμη του.

21:16
Ημίχρονο στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
21:15
1 το λεπτό των καθυστερήσεων.
21:15
44′ Ωραίο «σπάσιμο» του Πήλιου προς τον Ριένστρα, το σουτ του οποίου κατέληξε αρκετά πάνω από την εστία του Ανέστη.
21:10
Έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΣ
21:10
40′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό μετά από προσπάθεια του Ντίας
21:08
Οι δύο ομάδες έχουν ρίξει αισθητά το τέμπο στα τελευταία λεπτά.
21:03
33′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, και πάλι με τον Σενγκέλια. Ο Καρέλης προσπάθησε να σκοράρει με ψαλιδάκι, η μπάλα από τις κόντρες έφτασε στον Γεωργιανό, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Τσιντώτα.
21:00
Έχει πέσει ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο.
20:58
28′ Σουτ του Μπάλαν, κοντράρει στον Μαλή.
20:57
27′ Κίτρινη κάρτα στον Μλάντεν για φάουλ στον Καραχάλιο.
20:55
Μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Ανέστης.
20:55
25′ Κόρνερ για τον ΠΑΣ
20:51
Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά, μία καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο 2′ με τον Σενγκέλια μέχρι στιγμής.
20:47
17′ Μακρινό σουτ του Χουχούμη με το εξωτερικό, η μπάλα αρκετά δίπλα από τα δοκάρια του Τσιντώτα.
20:45
15′ Ωραία κίνηση του Σόρια από τα δεξιά και «σπάσιμο» στον Τζίνο, το σουτ του οποίου πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Ανέστη.
20:43
13′ Απομάκρυναν έγκαιρα την μπάλα οι παίκτες του Παναιτωλικού, πριν καταφέρει να γίνει επικίνδυνος ο Πήλιος.
20:40
10′ Προσπάθησε να μπει στην περιοχή του ΠΑΣ ο Σενγκέλια, ωστόσο ο Πήλιος έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
20:37
7′ Δυνατό φάουλ του Καραχάλιου στον Μόρσει στον χώρο της μεσαίας γραμμής.
20:37
Καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν.
20:32
2′ Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε εν κινήσει μετά από σέντρα του Χουχούμη, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
20:31
Εξαιρετική ατμόσφαιρα από τους φίλους του Παναιτωλικού.

20:30
Το παιχνίδι ξεκίνησε. Στη σέντρα ο ΠΑΣ
20:29
Όλα είναι σχεδόν έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.
20:27

Παρών σε ακόμη ένα παιχνίδι του Παναιτωλικού είναι ο Ματσιέκ Καμίνσκι. Όπως είχε κάνει και στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο νέος επενδυτής της ΠΑΕ Παναιτωλικός βρίσκεται στις εξέδρες του γηπέδου. Φορώντας λοιπόν μπουφάν της ομάδας και συνοδευόμενος από τον γιο του, θα παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση, ελπίζοντας αυτή τη φορά να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η οικογένεια Καμίνσκι άφησε λουλούδια στη μνήμη του αδικοχαμένου οπαδού του Παναιτωλικού, Αϊλάν. (Δείτε ΕΔΩ).

Για τον Παναιτωλικό, επιστρέφει στον χώρο της μεσαίας γραμμής ο Μλάντεν, μετά την αποχώρηση του Ντέιμπι Φλόρες για τη Φέχερβαρ.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου

Βοηθοί: Νικόλαος Σάββας, Δημήτριος Σαμοϊλης 4ος: Κωνσταντίνος Τσετσίλας

VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος, Γεώργιος Στεφανήςby Δημήτρης Κάππας

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας – Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε – Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα – Παμλίδης , Κιάκος, Μπάλαν.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Λιάβας, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης – Μλάντεν, Ντίας, Κολοβός – Σενγκέλια, Μόρσει, Καρέλης.

Ο Θανάσης Στάικος δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Ροσέρο, Κόντε και Λέο, τον τιμωρημένο Μορέιρα, αλλά και τον ανέτοιμο Μπιλμπάο.

Ο Γιάννης Αναστασίου θα έχει ξανά στη διάθεσή του τον Φρεντ Ντουάρτε, ο οποίος ήταν εκτός από τις 6 Νοεμβρίου, καθώς είχε υποστεί κάταγμα κλείδας. Εκτός θα μείνουν οι τραυματίες Νταγκό, Αποστολάκης και Μπακάκης.