SL1 – Παναιτωλικός: Νίκησε για πρώτη φορά τον Ο.Φ.Η. στο «Θ. Βαρδινογιάννης»

ΤΕΛΟΣ στο παιχνίδι. Ο.Φ.Η. – Παναιτωλικός 2-4

• 90’+2′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Βέργο να τριπλάρει δις τον Διαμαντή και να πλασάρει εύστοχα για το 2-4!

90′ Σουτ του Ναμπί, ο Μαλής πετάγεται στην πορεία της μπάλας και διώχνει.

89′ Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για τον Ο.Φ.Η., με τον Ναμπί να εκτελεί φάουλ, τον Μελίσσα να κάνει άστοχη έξοδο, αλλά τον Ντουρμισάι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

86′ Ο Ο.Φ.Η. συνεχίζει να πιέζει, με τον ρυθμό όμως να έχει πέσει μετά τις συνεχόμενες αλλαγές.

82′ Αλλαγές και για τον Ο.Φ.Η., Στάικος αντί του Μαρινάκη και Ναμπί στη θέση του Τοράλ.

81′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό, ο Βέργος στη θέση του Καρέλη και ο Αποστολάκης αντί του Μόρσεϊ.

81′ Ο Μελίσσας απέκρουσε το πέναλτι του Νέιρα, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι και να περνάει κόρνερ!

Ο Κορνέλιους ανέτρεψε τον Ντουρμισάι, δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.

80′ Πέναλτι για τον Ο.Φ.Η.

75′ Όλος ο Παναιτωλικός πίσω από την μπάλα, με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή και να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης.

71′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Τσιγγάρα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο αντί του κουρασμένου Μπαρμπόσα.

70′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Τοράλ να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

69′ Ακόμα ένα άστοχο μακρινό σουτ, από τον Μεγιάδο αυτή τη φορά. Αυτή ήταν η τελική νούμερο 22 για τον ΟΦΗ, ο οποίος πιέζει ασφυκτικά.

69′ Πολύ καλό σουτ του Λάμπρου από μακριά, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μελίσσα.

66′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Νέιρα βάζει το δεύτερο αποψινό του γκολ με έξοχο πλασέ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ξαναβάζει τον Ο.Φ.Η. στο ματς. 2-3!

65′ Ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση για τον Μελίσσα, από σέντρα του Μαρινάκη, ο Λούι παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού «δήλωσε παρών».

62′ Ο Μαρινάκης κάνει σέντρα από τα δεξιά, η κεφαλιά του Ντουρμισάι περνάει άουτ.

60′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Φαν Ντάινεν να περνάει στη θέση του Ντε Γκουζμάν.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, εντυπωσιακή επέμβαση του Μελίσσα σε σουτ του Λάμπρου.

53′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Οι φιλοξενούμενοι κάνουν το 1-3, με τον Μεντόσα να σεντράρει από τα αριστερά και τον Καρέλη να πλασάρει με την μία, νικώντας τον Βάτερμαν.

53′ Συρτό σουτ του Χουχούμη, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Ντουρμισάι να βρίσκεται απέναντι στον Μελίσσα και τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού να βγαίνει νικητής.

52′ Ένα σουτ του Ντε Γκουζμάν έξω από την περιοχή, στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

48′ Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο είναι για τον ΟΦΗ, με τους Μαρινάκη και Ντουρμισάι να παίζουν το ένα-δύο και τον τελευταίο να πλασάρει αδύναμα στα χέρια του Μελίσσα.

Ο Λάμπρου περνάει στο δεξιό άκρο της επίθεσης για τους γηπεδούχους, με τον Ντουρμισάι να πηγαίνει στην κορυφή.

48′ Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο είναι για τον Ο.Φ.Η., με τους Μαρινάκη και Ντουρμισάι να παίζουν το ένα-δύο και τον τελευταίο να πλασάρει αδύναμα στα χέρια του Μελίσσα.

Λήξη Πρώτου Ημιχρόνουυ – Ο.Φ.Η. (1-2) Παναιτωλικός: Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και τρία γκολ, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Ο.Φ.Η. και προηγήθηκαν στο 8′ με τον Μεντόσα να εκτελεί πέναλτι που κέρδισε ο Μόρσεϊ από τον Μαρινάκη, τον Βάτερμαν να αποκρούει, αλλά τον Μεντόσα να παίρνει ξανά την μπάλα στα πόδια του κάνοντας το 0-1. Οι Γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση με τον Νέιρα στο 43′, ωστόσο ο Παναιτωλικός ξαναπήρε το προβάδισμα στο 45′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα και κεφαλιά του Κορνέλιους, ο οποίος «έγραψε» το 1-2.

Σέντρα δείχνει ο Σιδηρόπουλος, το γκολ μετράει και ο Παναιτωλικός προηγείται με 1-2.

Δύο λεπτά καθυστερήσεων έχουν δοθεί, περιμένουμε την απόφαση του VAR για το αν θα μετρήσει το γκολ του Κορνέλιους.

45′ Έχει δεχθεί κίτρινη κάρτα ο Μεγιάδο, για το φάουλ που οδήγησε στο δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού.

45′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν.

43′ ΓΚΟΛ για τον Ο.Φ.Η.! Οι Γηπεδούχοι ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Βούρο να κάνει κάθετη πάσα, την μπάλα να βρίσκει στον Φλόρες μπερδεύοντας τους αμυντικούς του Παναιτωλικού και τον Νέιρα να επωφελείται και να «σκάβει» ιδανικά την μπάλα πάνω από τον Μελίσσα.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα για μαρκάρισμα στον Λάμπρου.

38′ Καλή στιγμή για τον Ο.Φ.Η., με τον Νέιρα να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και να σουτάρει φαλτσαριστά με το δεξί λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα για διαμαρτυρία.

36′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού, τα σουτ των Βούρου και Ντε Γκουζμάν κόντραραν στα σώματα που ήταν μπροστά τους.

35′ Ο Μπαλογιάννης κάνει σέντρα, παρεμβαίνει ο Φλόρες και παραχωρεί κόρνερ από τα αριστερά για τον Ο.Φ.Η.

33′ Ο Τσιλιανίδης βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και δεν προβλημάτισε τον Μελίσσα.

29′ Στην εξέλιξη της φάσης ο προωθημένος Μαλής έπιασε ωραίο γυριστό σουτ, με την μπάλα όμως να φεύγει ψηλά άουτ.

29′ Καλή σέντρα του Λουί από τα δεξιά, ο Βούρος διώχνει με κεφαλιά σε κόρνερ.

28′ Μακρινό συρτό σουτ του Ντε Γκουζμάν, αδύναμο όμως, φτάνει αργά στα χέρια του γκολκίπερ.

26′ Ο Λάμπρου εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση για τον Ο.Φ.Η., μπλόκαρε εύκολα ο Μελίσσας.

24′ Μετά από ώρα ο Παναιτωλικός στην επίθεση, ο Καρέλης με δυνατό γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.

21′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ο.Φ.Η., ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Λάμπρου, ο Νέιρα παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

18′ Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ της αναμέτρησης, Μεντόσα, για δυνατό μαρκάρισμα στον Τοράλ.

17′ Μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα και το γκολ του Παναιτωλικού, ο Ο.Φ.Η. αντιδρά και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

14′ Δοκάρι για τον Ο.Φ.Η., με τον Μαρινάκη να σεντράρει από δεξιά, τον Ντε Γουζμάν να βρίσκει με κεφαλιά πάσα τον Λάμπρου και εκείνος να σουτάρει στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μελίσσα.

12′ Πρώτη τελική για τον Ο.Φ.Η. στο ματς, με τον Τσιλανίδη να σεντράρει συρτά από τα δεξιά και τον Τοράλ να σουτάρει με τη μία, ψηλά άουτ.

11′ Ο Ο.Φ.Η. τώρα προσπαθεί να πιέσει, στην προσπάθεια να απειλήσει ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

8′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό: Ο Βάτερμαν απέκρουσε το πέναλτι του Μεντόσα στην αριστερή του γωνία, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

7′ Πέναλτι για τον Παναιτωλικό.

4′ Η πρώτη τελική στο παιχνίδι είναι για τον Παναιτωλικό, με ένα σουτ του Καρέλη από πλάγια θέση να περνάει άουτ.

3′ Πρώτη επίσκεψη του Ο.Φ.Η. στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Λάμπρου δεν κατάφερε να βρει χώρο για να κάνει τελική προσπάθεια, με την άμυνα του Παναιτωλικού να διώχνει τον κίνδυνο.