SL1 – Πλέι Άουτ: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Παναιτωλικό

Τέλος της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό και να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή!

• Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ Ο Φλόρες εκτέλεσε με δύναμη, ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

87′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναιτωλικό. Το έκανε ο Ντεντάκης.

85′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εμπακογκού αντί του Ιωαννίδη και Φερνάντες στη θέση του Τσιλούλη.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Νταγκό.

80′ Πιέζουν οι φιλοξενούμενοι, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

79′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με υπέροχη συνεργασία στην αντεπίθεση, ο Σόρτσαν έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

78′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα – Κακή η εκτέλεση του Ντεντάκη στο πρώτο δοκάρι.

78′ Ένα φάουλ τώρα για τον Απόλλωνα και ευκαιρία για μια σέντρα στην περιοχή του Ανέστη.

77′ Ο Κορνέλιους μπαίνει στην περιοχή και δοκιμάζει σουτ, κόρνερ μετά από κόντρα του Ντιμίνγκες.

75′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Γιάννης Αναστασίου. Μόρσεϊ αντί του Ντουάρτε και Φλόρες στη θέση του Μεντόσα.

73′ Συνεχείς οι διακοπές του ματς στα τελευταία λεπτά.

70′ Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Τσιλούλης μπαίνει στη θέση του σκόρερ Ντάουντα.

68′ Ξανά στον Παναιτωλικό τώρα η πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Ντουάρτε έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής χωρίς πίεση, η μπάλα ψηλά άουτ.

63′ Αλλαγή και για τον Απόλλωνα, με τον Τσίμπσα να παίρνει τη θέση του Μαρτίνες.

63′ Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βέργος αντί του Καρέλη και Νταγκό αντί του Βαρόνε.

61′ Ωραία ατομική ενέργεια του Ντουάρτε από τα δεξιά, για ακόμα μια φορά όμως δεν είδαμε τελική από τον Παναιτωλικό.

60′ Ο Μεντόσα εκτέλεσε, απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα.

59′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, το παραχώρησε ο Ντεντάκης.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέλιους.

53′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Ιωαννίδη να πλασάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και τον Ανέστη να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη.

50′ Κόρνερ του Μαρτίνες και κεφαλιά του Ντομίνγκες, άουτ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 1-0! Σε ένα ματς χωρίς γρήγορο ρυθμό και με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντάουντα στο 34′, στην πρώτη μεγάλη φάση που δημιούργησε ως τώρα μπροστά στα καρέ του Ανέστη. Ο Παναιτωλικός έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει πολλές φορές ουσιαστικά την εστία του Απόλλωνα.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

41′ Ωραίο μακρινό σουτ του Μεντόσα, ο Σόρτσαν αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

34′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Ντεντάκης έκανε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, ο Ντάουντα πήρε την κεφαλιά, ο Ανέστης απέκρουσε, αλλά η μπάλα ξαναέφτασε στον επιθετικό του Απόλλωνα, που με ακόμα μια κεφαλιά από κοντά, έκανε το 1-0 για τους Γηπεδούχους!

33′ Απειλητικός ο Παναιτωλικός, με τον Αποστολάκη να μπαίνει περιοχή από τα δεξιά, αλλά να μην μπορεί να κάνει την τελική πάσα.

29′ Πεσμένος στο έδαφος ο Ιωαννίδης, δείχνει να πονάει στον αστράγαλό του.

27′ Καλή φάση για τον Απόλλωνα, μετά από κόρνερ του Μαρτίνες και σκαστή κεφαλιά του Φατιόν, απομάκρυνε με καθοριστική επέμβαση ο Ντουάρτε.

26′ Ο Μαρτίνες το εκτέλεσε. ο Μπρούνο Άλβες πήρε την κεφαλιά, έδιωξε ξανά σε κόρνερ ο Αποστολάκης.

25′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα, το πρώτο του στο ματς.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Βαρόνε.

19′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, απομακρύνεται εύκολα η μπάλα από την άμυνα των γηπεδούχων.

12′ Μια εκτέλεση φάουλ από πλάγια με σέντρα για τον Παναιτωλικό, έδιωξε με υπερένταση η άμυνα του Απόλλωνα.

11′ Μόνο από δεξιά προσπαθούν να χτίσουν τις επιθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία έως τώρα.

10′ Πήγε να βγάλει αντεπίθεση ο Παναιτωλικός, ο Ντομίνγκες έκοψε ωραία τον Καρέλη.

8′ Πιέζουν τώρα οι Αγρινιώτες, ο Ντουάρτε έκανε καλή σέντρα από τα δεξιά, δεν πρόλαβε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας ο Ντίας.

6′ Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα του λεπτά, με τον Παναιτωλικό να έχει λίγη περισσότερη κατοχή της μπάλας.

4′ Ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Μεντόσα.

3′ Μυϊκό μάλλον το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, μένει να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει.

2′ Έχει πέσει στο έδαφος ο Μεντόσα του Παναιτωλικού και δείχνει να πονάει.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Μ. Τεννές): Σορτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες, Φατιόν, Σλίβκα, Ντάουντα, Ιωαννίδης

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνιες, Λάρσον, Αποστολάκης, Βαρόνε, Μάρτεσον, Ντουάρτε, Ντίαζ, Μεντόσα, Καρέλης