SL1 – Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός (0 – 0) Λεβαδειακός (Photos)

Η μαχητική ομάδα της Βοιωτίας «μπλόκαρε» τον Παναιτωλικό – υπό το βλέμμα του guest star, Ρόναλντ Κούμαν – πήρε την ισοπαλία (0-0) και τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό στην αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι έλαβε χώρα υπό το βλέμμα του (υψηλού προσκεκλημένου) Ρόναλντ Κούμαν. Ο σπουδαίος Ολλανδός παλαίμαχος ποδοσφαιριστής βρέθηκε στο Αγρίνιο κατόπιν πρόσκλησης του τεχνικού του Παναιτωλικού, Γιάννη Αναστασίου.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Λεβαδειακός είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και τον έλεγχο του ματς. Οι Βοιωτοί έφταναν με άνεση έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία του Ανέστη.

Πρώτη ευκαιρία με τον Κολοβό

Μετά το 20΄οι Αγρινιώτες άρχισαν να ανεβάζουν…στροφές και να αποκτούν την πρωτουβουλία των κινήσεων.

Στο 23΄έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία για γκολ, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Νταγκό από τα αριστερά,, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Κολοβό που έπιασε το σουτ από θέση βολής με τον Χάμαντ να απομακρύνει με σωτήρια προβολή.

Τα «καναρίνια» είχαν την υπεροχή και στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι την ολοκλήρωση του α΄ημιχρόνου, ωστόσο η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Βοιωτών δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν άλλη αξιόλογη φάση και να «φλερτάρουν» με το γκολ.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Λεβαδειακός μπήκε πιο καλά και είχε την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη τελική προσπάθεια των Βοιωτών καταγράφηκε στο 50΄, με κεφαλιά του Βινίσιους μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων που έφυγε άουτ.

Ευκαιρία ο Μπακάκης

Ο Παναιτωλικός ζευγάρωσε τις χαμένες του ευκαιρίες στο 54΄. Ο Σενγκέλια βρήκε ωραία τον Καρέλη, αυτός γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μπακάκης με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση την έστειλε άουτ.

Σούπερ Μάρκοβιτς, stop  στον Καρέλη

Στο 76΄η ομάδα του Αγρινίου «έχασε» τον Ντουάρτε (υπέστη σπάσιμο κλείδας σύμφωνα με την πρώτη ιατρική γνωμάτευση) που έγινε αναγκαστική αλλαγή κι ενώ είχε περάσει στο ματς μόλις 13 λεπτά νωρίτερα.

Νέα καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο 82΄όταν μετά από σέντρα του Μόρσεϊ ο Κορνέλιους από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα σουτ του Φλόρες μέσα από την περιοχή στο 92΄και μια κεφαλιά του Ξενιτίδη στο 97΄οι τελευταίες άκαρπες προσπάθειες των γηπεδούχων να βρουν το πολυπόθητο γκολ.

Πολύτιμος βαθμός για το Λεβαδειακό μέσα σε μια δύσκολη έδρα και δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα για την μαχητική ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς, έπειτα από τη νίκη επί του Ατρόμητου την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

«Φλύαρος» και αναποτελεσματικός ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να διασπάσει την αποτελεσματική αμυντική λειτουργία του Λεβαδειακού, γκέλαρε και πέταξε πολύτιμους βαθμούς.

Ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθήνα) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σενγκέλια, Νίκα, Ξενιτίδη κι ενώ θα έπρεπε να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ξενιτίδη του Παναιτωλικού για επικίνδυνο παιχνίδι και χτύπημα στον αστράγαλο του Βινίσιους στο 86΄.

17:57
Λήξη της αναμέτρησης, Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 0-0.17:57
Κίτρινη κάρτα στον Μάρκοβιτς για καθυστέρηση.
17:56
90’+8′ Σέντρα του Σενγκέλια και κεφαλιά του Ξενιτίδη, άστοχη.
17:55
90’+7′ Δυνατό σουτ του Φλόρες, πάνω από την εστία του Μάρκοβιτς.
17:54
90’+6′ Πιέζει ο Παναιτωλικός τώρα, ψάχνοντας τη νικητήριο γκολ.
17:53
90’+4′ Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό, Τζημόπουλος και Τσιριγώτης αντί των Πέτρε και Σκβάρκα.
17:50
Πεσμένος στο έδαφος ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.
17:50
90’+2′ Ο Μπαχανάκ έδιωξε με κεφαλιά λίγο πριν ο Μόρσεϊ απειλήσει την εστία του Μάρκοβιτς.
17:48
Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:48
90′ Ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή του Λεβαδειακού, αλλά κόπηκε πριν προλάβει να κάνει τελική προσπάθεια.
17:45
Πεσμένος στο έδαφος ο Βινίσιους μετά το σκληρό μαρκάρισμα του Ξενιτίδη.
17:43
86′ Κίτρινη κάρτα στον Ξενιτίδη.
17:43
85′ Φάση διαρκείας μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, πιέζει ο Λεβαδειακός.
17:42
84′ Αντεπίθεση για τον Λεβαδειακό, με τον Γιαννιώτα να σεντράρει και τον Κορνέλιους να διώχνει σε κόρνερ.

17:39
81′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μόρσεϊ να σεντράρει συρτά από τα δεξιά και τον Κορνέλιους να κάνει την κοντινή προβολή, αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
17:37
80′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό, ο Γιαννιώτας στη θέση του Λούα Λούα.
17:37
Στο έδαφος ο Λούα Λούα τώρα, δεν μπορεί να συνεχίσει.
17:35
78′ καλή σέντρα του Μπαχανάκ από τα αριστερά, απομάκρυνε ο Λάρσον.by Δημήτρης Παπαδήμας
17:34
76′ Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με Φλόρες και Ξενιτίδη να αντικαθιστούν Ντουάρτε και Κολοβό.
17:33
Μπήκε φορείο για τον Ντουάρτε, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε μπει στο ματς ως αλλαγή.

17:32
Συγκρούστηκε με τον Πέτρε και δείχνει να πονάει, διακοπή στο ματς.
17:31
Πεσμένος στο χορτάρι ο Ντουάρτε.

17:31
72′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, μετά από αντεπίθεση ο Καρέλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Μάρκοβιτς, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να βγαίνει νικητή με εξαιρετική επέμβαση.
17:30
Απομάκρυνε ξανά η άμυνα του Παναιτωλικού.
17:29
72′ 9ο κόρνερ για τον Λεβαδειακό.

17:28
70′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Νίκα, αλλά το σουτ του απομακρύνθηκε από τον Χουχούμη.
17:24
66′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Μόρσεϊ να παίρνει τη θέση του Νταγκό, ο οποίος δείχνει να πονάει.
17:22
64′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Ντουάρτε να παίρνει τη θέση του Μλάντεν.
17:21
63′ Ο Τσάπρας σέντραρε από τα δεξιά, με τον Ανέστη να μπλοκάρει προ του Σκβάρκα.
17:18
Πέρασε και αυτό ανεκμετάλλευτο.
17:18
60′ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό, το 7ό του στο παιχνίδι.
17:16
Ο Παναιτωλικός ανεβάζει ρυθμό και προσπαθεί να απειλήσει.
17:16
58′ Μακρινό πλασέ του Νταγκό, κόντραρε στον Βινίσιους.
17:12
54′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Καρέλη να χάνει το κοντρόλ εντός περιοχής αλλά να κάνει τη σέντρα για τον Μπακάκη, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

17:09
52′ Σέντρα του Νταγκό και σουτ του Σενγκέλια στην κίνηση, πολύ άστοχο.
17:08
50′ Ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
17:06
49′ Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός μπαίνει όντας πιο δραστήριος.
17:04
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
17:03
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

16:47
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 0-0.
16:45
Ένα λεπτό καθυστέρηση στο πρώτο ημίχρονο.
16:43
43′ Μετά την εκτέλεση, ο Κορνέλιους έδιωξε με κεφαλιά.
16:43
42′ Μετά από λάθος πάσα του Κορνέλιους, ο Μπαχανάκ βρήκε χώρο και σέντραρε από τα αριστερά, κέρδος για την ομάδα του ένα κόρνερ.
16:40
40′ Ο Παναιτωλικός έχει πάρει εδώ και ώρα τα ηνία του ματς, έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις μπροστά στην εστία του Μάρκοβιτς.
16:36
36′ Μακρινό σουτ του Μπακάκη, πολύ άστοχο.
16:36
35′ Ο Χουχούμης πέρασε όμορφα και σέντραρε από τα αριστερά, έδιωξεσε κόρνερ με κεφαλιά ο Λιάγκας, προ του Καρέλη.
16:35
35′ Παραμένει αργός ο ρυθμός του αγώνα, με τον Παναιτωλικό να έχει ισορροπήσει μετά την ανωτερότητα του Λεβαδειακού στο πρώτο τέταρτο.
16:31
31′ Ο Κολοβός πήρε την μπάλα με πλάτη στην εστία, αλλά την έχασε από Μπαχανάκ και Νίκα πριν προλάβει να εκτελέσει.
16:30
Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού στο Αγρίνιο, με την ευκαιρία του Κολοβού στο 23′ να είναι η μοναδική του ματς έως τώρα.
16:29
28′ Κίτρινη κάρτα στον Νίκα, για μαρκάρισμα πάνω στον Κορνέλιους.
16:28
28′ Εκτέλεση φάουλ του Νταγκό, έδιωξε με κεφαλιά ο Βινίσιους.
16:28
27′ Ο Χουχούμης προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό σουτ, η μπάλα πάνω στον Λιάγκα.
16:25
25′ Ο Βρακάς εκτέλεσε, δεν πρόλαβε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας ο Λιάγκας.
16:25
25′ Σέντρα του Μπαχανάκ σε σώμα αμυντικού, κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
16:23
23′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Νταγκό να σεντράρει από τα αριστερά και τον Χάμοντ να σώζει με τάκλιν σουτ του Κολοβού από πολύ πλεονεκτική θέση.

16:22
Σηκώθηκε ο Τσάπρας, ενώ και ο Μπαχανάκ επέστρεψε στο ματς.
16:21
Πεσμένος στο χορτάρι ο Τσάπρας τώρα για τον Λεβαδειακό. Μπαίνει το ιατρικό επιτελείο των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο.
16:19
Ο Κούμαν στα επίσημα του γηπέδου:

16:19
Ακόμα πεσμένος στο έδαφος ο Μπαχανάκ, μετά το δυνατό μαρκάρισμα του Σενγκέλια.
16:18
18′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, για τον Σενγκέλια του Παναιτωλικού.
16:17
Απευθείας άουτ η εκτέλεση.
16:16
16′ Ο Κολοβός πήρε φάουλ σε καλή θέση για μια σέντρα.
16:14
14′ Ο Παναιτωλικός περιμένει τους αντιπάλους του, αλλά δεν έχει καταφέρει να πλησιάσει ακόμα με προϋποθέσεις την περιοχή των Βοιωτών.
16:12
Χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες ακόμα.
16:12
12′ Σέντρα του Λούα Λούα από τα αριστερά, ανταπεξέρχεται σωστά η άμυνα των γηπεδούχων. Παραμένει ανώτερος ο Λεβαδειακός έως τώρα.

16:09
16:08
9′ Πρώτο κόρνερ της αναμέτρησης, για τον Λεβαδειακό.
16:07
7′ Ο Λεβαδειακός έχει μπει πολύ καλά στο παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την περισσότερη κατοχή.
16:04
4′ Ο Χουχούμης έδιωξε με ωραίο τάκλιν προ του Βρακά.
16:03
Χωρίς νίκη από τις 3 Οκτωβρίου ο Παναιτωλικός, έρχεται από 5 διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.
16:01
1′ Πρώτη επίσκεψη του Λεβαδειακού στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Λούα Λούα σέντραρε συρτά, αλλά απομάκρυνε η άμυνα.
16:00
Έναρξη της αναμέτρησης στο Αγρίνιο!

15:59
Ο Παναιτωλικός βράβευσε τους Γιώργο Βλάχο και Γρηγόρη Ζήση, για την προσφορά τους στην ομάδα.
15:59
Συννεφιασμένος, αλλά όχι βροχερός ο καιρός στο Αγρίνιο.
15:57
Οι δύο ομάδες και η διαιτητική τριάδα κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
15:57
Ο Λεβαδειακός έρχεται από την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, 2-1 κόντρα στον Ατρόμητο, ενώ ο Παναιτωλικός την προηγούμενη εβδομάδα έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από την έδρα του Ιωνικού.
15:56
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Άγγελος Ευαγγέλου, με βοηθούς τους Δημήτρη Σαμοΐλη και Πέτρο Πάτρα. Τέταρτος είναι ο Δημήτρης Μαλούτας και στο VAR ο Θανάσης Τζήλος.
15:54
Στα επίσημα του γηπέδου βρίσκεται και ο θρύλος Ρόναλντ Κούμαν, ως προσκεκλημένος του Γιάννη Αναστασίου!
15:51
Απουσία για τους Αγρινιώτες ο Ντίας, ενώ για τον Λεβαδειακό εκτός αποστολής έμειναν, εκτός από τους μακροχρόνια απόντες, οι Μουτίνιο, Μεχία και Παναγιώτου.
15:50
Στον πάγκο για τον Λεβαδειακό: Στογιάνοβιτς, Σαντομιέρσκι, Βήχος, Δούμτσιος, Τσιριγώτης, Τζημόπουλος, Γιαννιώταςby Δημήτρης Παπαδήμας
15:49
Αναπληρωματικοί Παναιτωλικού: Στεργιάκης, Αποστολάκης, Μόρσεϊ, Ντουάρτε, Χατζηθεωδορίδης, Φλόρες, Πέδρο, Λιάβας, Ξενιτίδης
15:49
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου, 4-2-3-1): Ανέστης – Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης – Μλάντεν, Μάρτενσον – Σενγκέλια, Κολοβός, Νταγκό – Καρέλης

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς, 4-4-1-1): Μάρκοβιτς – Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Μπάχανακ – Βρακάς, Χάμοντ, Σκβάρκα, Λούα Λούα – Σκβάρκα – Πετρέ
15:46
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 12 βαθμούς (3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες), ενώ ο Λεβαδειακός είναι τελευταίος, με 6 βαθμούς (1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 6 ήττες).