Μετά την Α.Ε.Κ. για το Πρωτάθλημα ο Παναιτωλικός κέρδισε και τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο

Τέλος στο Αγρίνιο: Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 2-1

• 89′ Κίτρινη ο Μόρσεϊ

89′ Περέιρα αντί Χουχούμη για τον Παναιτωλικό

87′ Άστοχη κεφαλιά του Τικίνιο, που δεν βρήκε καλά την μπάλα

85′ Σουτ του Βέργου, μπλόκαρε ο Κρίστινσον

83′ Λούι αντί Μπακαδήμα και Μεντόσα αντί Φλόρες

77′ Κίτρινη στον Βέργο

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα αντί του Παπαδόπουλου

75′ Σουτ του Ξενιτίδη, μπλόκαρε ο Ανέστης

70′ Σουτ του Βρουσάι, μπλόκαρε ο Κρίστινσον

67′ Η μπάλα στα δίχτυα από τον Βέργο με σουτάρα, αλλά δόθηκε οφσάιντ.

63′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Σουτ του Λόπες από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε πλάγια.

62′ Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό: Κίτσος αντί Καρμπόβνικ

60′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, 2-1! Οι Γηπεδούχοι έχτισαν ωραία την επίθεση από πίσω και ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση βολής από μπαλιά του Μεντόσα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κρίστινσον. Πρώτοι σε όλες τις μονομαχίες οι παίκτες του Παναιτωλικού.

59′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι έστρωσε με το στήθος για τον Τικίνιο, ο οποίος αστόχησε με σουτ.

52′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τικίνιο κινήθηκε ωραία έπειτα από κάθετη του Λόπες και έπιασε συρτό σουτ, αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ.

50′ Εκτός περιοχής σουτ του Ξενιτίδη, μπλόκαρε ο Ανέστης

Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Τικίνιο, Παπασταθόπουλος και Λόπες αντί Ελ Αραμπί, Μπα και Βαλμπουενά

Φινάλε στο α’ μέρος: Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-1. Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 13′ με τον Ελ Αραμπί, ενώ η ισοφάριση σημειώθηκε στο 23′ με τον Μεντόσα. Λίγο πριν το 1-1 είχε δοκάρι ο Ντουάρτε.

45’+3′ Σουτ του Μεντόσα, μπλόκαρε ο Κρίστινσον

41′ Απειλεί ο Παναιτωλικός. Ο Βέργος άδειασε τον Μπα, ο οποίος έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια ο Έλληνας φορ, όντας φάτσα με την εστία, βρέθηκε στο έδαφος σε μονομαχία με τον Παπαδόπουλο. Από το replay φάνηκε ότι αυτός πάει πάνω στον έμπειρο στόπερ

39′ Επικίνδυνη κόντρα για τον Παναιτωλικό, την έκοψε η άμυνα του Ολυμπιακού

39′ Ωραία προσπάθεια του Βρουσάι από τα αριστερά, σέρβιρε για τον Ξενιτίδη, αλλά το κοντρόλ του μέσα στην περιοχή δεν ήταν καλό και απομακρύνθηκε η μπάλα

35′ Επικίνδυνη σέντρα του Βαλμπουενά από τα αριστερά, διώχνει ο Κορνέλιους προ του Ελ Αραμπί

30′ Κίτρινη στο Μεντόσα

28′ Κίτρινη στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος κατέβασε τον Καρέλη με τάκλιν

23′ ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, 1-1! Ο Ντουάρτε έφυγε στην πλάτη του Μπακαλιάννη και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Βέργος δεν μπόρεσε να απειλήσει και η μπάλα έφτασε στον Μεντόσα, ο οποίος με συρτό σουτ με το δεξί βρήκε δίχτυα. Η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπα.

21′ Επικίνδυνη επίθεση του Παναιτωλικού με τον Βέργο να φεύγει κάθετα και μετά το μαρκάρισμα του Μπα βρέθηκε στο έδαφος. Θα χρειαστούμε το replay, καθώς έγινε σε σημείο του γηπέδου στο οποίο έχει σκία

16′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κόρνερ του Βαλμπουενά από τα αριστερά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο πρώτο δοκάρι, έδιωξε ο Ανέστης και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε πάνω στον Ξενιτίδη και πέρασε εκτός.

13′ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Ωραία κυκλοφορία της μπάλας για τους Πειραιώτες με Βρουσάι, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσο και Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να σεντράρει γλυκά για τον Μαροκινό, ο οποίος βρήκε δίχτυα με προβολή

11′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Ανέστης, βγήκε και τον έκλεισε, αλλά δεν μπλόκαρε, αλλά το έκανε σε δεύτερο χρόνο στην προσπάθεια του Βαλμπουενά.

8′ Επικίνδυνη επίθεση του Ολυμπιακού στην αντίπαλη περιοχή, αλλά σταμάτησε άδοξα, καθώς δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ ο Καρμπόβνικ

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. οι γηπεδούχοι έφυγαν σφαίρα στην αντεπίθεση, με τον Μεντόσα να μοιράζει ωραία στον Ντουάρτε, ο οποίος πάτησε περιοχή και τον Ξενιτίδης έδιωξε την τελευταία στιγμή σωτήρια.