Με απόφαση του Υφυπουργού Ανάπτυξης (αρ. απόφ. 2274 /26/11/2021) εντάχθηκαν στο πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (Π.Δ.Ε ΣΑΕ 189) δυο πλωτές εξέδρες για το Λιμάνι της Παλαίρου.
- Το έργο με τίτλο «Μελέτη Προμήθεια Τοποθέτηση δύο εξεδρών στο Λιμάνι Παλαίρου» έχει προϋπολογισμό 200.000 € και προβλέπει την τοποθέτηση εξεδρών συνολικού μήκους 92 μέτρων.
Πρόκειται για σημαντικό έργο, καθώς το υπάρχον Λιμάνι δεν επαρκεί να καλύψει τις ανάγκες ελλιμενισμού τουριστικών σκαφών με αποτέλεσμα χιλιάδες επισκέπτες να μην μπορούν να επισκεφθούν την περιοχή.
Γίνεται προσπάθεια το έργο να δημοπρατηθεί άμεσα έτσι ώστε την προσεχή τουριστική περίοδο να είμαστε έτοιμοι (με ενενήντα (90) συνολικά θέσεις σκαφών) να υποδεχτούμε τους επισκέπτες που ενδιαφέρονται να έρθουν στον τόπο μας.
«Δυναμώνουμε τις υποδομές των Λιμανιών μας, ανοίγουμε νέους θαλάσσιους δρόμους, ενισχύουμε την ανάπτυξη του Δήμου μας», καταλήγει η σχετική ανακοίνωση του Λιμενικού Ταμείου Δήμου Ακτίου-Βόνιτσας.
Σχετικά Άρθρα
Στον Antenna Star 103.5 ο Κων/νος Φιρινίδης για τον μικρό Δημήτρη από το Αγρίνιο (Ηχητικό)
Αγρίνιο: Μήνυμα στήριξης της τοπικής αγοράς από το «Ενωμένο Εμπόριο» (Ηχητικό)
Ο Γ. Ντουντούμης στον Antenna Star 103.5: «Καμία επανασύνδεση ρεύματος σε ΑμεΑ εδώ και δύο χρόνια» (Ηχητικό)