SL1 – Παναιτωλικός (0-0) Αστέρας Τρίπολης: Πρεμιέρα στα ήσυχα…

Χωρίς γκολ (0-0) η πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Αγρίνιο, με τον Αστέρα Τρίπολης να είναι καλύτερος από τον Παναιτωλικό, να πιέζει στο 2ο ημίχρονο, αλλά τις δύο ομάδες να ξεκινούν την σεζόν με βαθμό.

• Χωρίς σκορ έληξε σήμερα (11/9) το ματς του Αγρινίου, όπου ο Παναιτωλικός παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στον Αστέρα Τρίπολης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της φετινής Super League Interwetten.

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε με τον Ροντρίγκες κάτω από τα γκολπόστ, τους Λούι, Μαλή, Κορνέλιους, Χουχούμη στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσιγγάρα, Βαρόνε στον άξονα, τους Μόρσεϊ, Μεντόσα στα άκρα και τους Ντίας, Καρέλη επιθετικό δίδυμο.

Ο Μίλαν Ράσταβατς είχε τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, τους Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνο, Αλβαρες στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Βαλιέντε, Μουνάφο στον άξονα, τους Κρέσπι, Σίτο στα άκρα και τον Ριέρα κοντά στον φορ τον Μπαράλες.

ΟΡΕΞΑΤΟΣ ΜΠΗΚΕ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Σέντρα στο ματς και πρέπει να έχουμε κατά νου δύο δεδομένα που δεν περνούν απαρατήρητα. Το κυριότερο πως πρόκειται για το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν οπότε και οι ομάδες χρειάζονται χρόνο, ενώ πάντα επικρατεί και το λεγόμενο «άγχος της πρεμιέρας».

Τα «καναρίνια» μπήκαν πιο ορεξάτα, θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους Αρκάδες και απείλησαν στο 3’ με τον Καρέλη, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο αλλά ο 31χρονος γκολκίπερ απέκρουσε το πλασέ του. Ο φορ των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ, επειδή όμως φαίνονταν να μην ήταν εφόσον έβρισκε δίχτυα ίσως και να είχαμε γκολ. Λίγο αργότερα (6’) ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να δείξουν τα… δόντια τους, όταν ο Μπαράλες πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Ριέρα δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας, ευρισκόμενος στην μικρή περιοχή του Ροντρίγκες.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ, ΤΑ «ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ» ΕΨΑΧΝΑΝ ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΙΟΝ

Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ανάπαυλα η αναμέτρηση κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή και τους γηπεδούχους να «ψάχνουν» την κόντρα επίθεση. Ο Αστέρας προσπαθούσε να αναπτυχθεί κυρίως από τα αριστερά του με τον Σίτο (ο Αναστασίου έβαλε μπροστά από τον Λούι 3 διαφορετικούς παίκτες ώστε να του δίνουν βοήθεια καθώς εκεί ξεκίνησε ο Μεντόσα ενώ αγωνίστηκαν ακόμη ο Μόρσει και για λίγο ο Ντίας), όμως δεν δημιούργησε κάποια «καθαρή» φάση (ο Μαλής, κυρίως, και ο Κορνέλιους ήταν αρκετά καλοί και περιόρισαν τον Μπαράλες) αν και το διάστημα 25’-35’ προκάλεσε προβλήματα στον Παναιτωλικό που είχε «κλειστεί» στο αμυντικό του τρίτο και ορισμένες φορές δεν μπορούσε να βγει από τα καρέ του.

Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν 3 φορές απειλητικοί στο τρανζίσιον, αλλά τους έλειπε το… κάτι παραπάνω. Στο 18’ ο Μόρσεϊ πήρε την κατοχή, έτρεξε με την μπάλα αλλά από καλή θέση «έψαξε» την πάσα αντί του σουτ, στο 24’ ο Ντίας δεν κατάφερε να κάνει την προβολή σε παράλληλη του Μεντόσα, ενώ στο 40’ σε φάση που «έφτιαξε» ο Βαρόνε ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Καρέλη. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου και η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Ο Αστέρας πλέον και κρατούσε μπάλα αλλά και δημιουργούσε ευκαιρίες, ασκώντας πίεση στον Παναιτωλικό, τόσο σε ροή αγώνα, όσο και μέσω στατικών φάσεων που κέρδιζε γύρω από τα καρέ των γηπεδούχων. Οι οποίοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Στο 50’ οι φιλοξενούμενοι «φλέρταραν» με το γκολ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ριέρα και σουτ του που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ροντρίγκες αντέδρασε σωστά στην όμορφη/έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Αλβαρες στο 56’ και την κεφαλιά του Μπαράλες στο 70’. Το παιχνίδι παίζονταν στο μισό ακόμη και το 1/3 των γηπεδούχων, που κέρδιζαν μεν τις περισσότερες εναέριες «μονομαχίες» αλλά αδυνατούσαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό και είχαν «κλειστεί».

Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο. Στο 80’ οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαλή μετά από τακουνάκι του Μπαράλες, όμως Τσακαλίδης και VAR έδειξαν πέναλτι, ενώ όσο πλησιάζαμε προς το τέλος οι «κυανοκίτρινοι» επεδίωξαν να «σβήσουν» το ματς. Πάντως ο Αστέρας θα μπορούσε ακόμη και στο τέλος να πάρει τη νίκη, όταν στις καθυστερήσεις ο Μπαράλες και πάλι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε ψηλά άουτ.