Είναι γεγονός ότι η γενικότερη σύγχυση που επικρατεί οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε νευρικό κλονισμό.
- Και τα καλύτερα έρχονται!
Δεν ξέρω τι λέει η Κεραμέως, ο Πέτσας και τα άλλα παιδιά, ξέρω όμως ότι αν σε ένα 10χρονο παιδάκι του πεις «όχι», «μην», «δεν», ….θα κάνει ακριβώς το αντίθετο.
Έτσι λειτουργεί η παιδική φύση σε αυτές τις ηλικίες. Όσο για τις «κυρώσεις» που ειπώθηκε ως έκφραση από επίσημα χείλι, πραγματικά αδυνατώ να παρακολουθήσω τη συλλογιστική.
Κυρώσεις, …δηλαδή τι;
- Θα σηκώνουν το παιδί που δεν φοράει μάσκα στη γωνία με το ένα πόδι όρθιο; Θα του τραβάει ο δάσκαλος τα’ αφτί; Θα του βάζουν απουσία; Μήπως θα μπαίνει πρόστιμο το χαρτζιλίκι της ημέρας;
Δεν είναι αστείο. Το πλέον σοβαρό, όμως, είναι ότι εύκολα ξεστομίζει κανείς τη λέξη «κυρώσεις» για τα παιδάκια, αλλά για τον σουλτάνο που αλωνίζει κυρώσεις δεν είδαμε. Λεκτικές καταδίκες χωρίς αποτέλεσμα μόνο.
Σχετικά Άρθρα
Στον Antenna Star 103.5 ο Λίνος Μπλέτσας για τις Ενεργειακές Κοινότητες της Περιφέρειας (Ηχητικό)
Η Άννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους στον Antenna Star 103.5: «Την επιτυχία τη μετράμε στον δρόμο» (Ηχητικό)
Αλέξανδρος Τσουβέλας: Στον Antenna Star 103.5 με τις δικές του «Αλήθειες» (Ηχητικό)